1969 yılında New York’ta doğdu. Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yeniden New York’a yerleşti ve Village Voice gazetesinde yazmaya başladı. 1999 yılında çıkan Intuitionist (Asansör adıyla Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştır) adlı romanını, büyük beğeni toplayan John Henry Days, Sag Harbor, Apex Hides The Hurt ve Noble Hustle gibi kitapları izlemiştir. Guggenheim ve MacArthur Deha Bursu’na layık görülmüş; Dos Passos Ödülü, Whiting Yazar Ödülü, Young Lions Ödülü gibi nişanlarla onurlandırılmıştır.

Whitehead, aralarında Columbia, Vassar ve Princeton’ın da yer aldığı üniversitelerde yaratıcı yazarlık dersleri vermiştir. Algan Sezgintüredi’nin çevirisiyle yayımladığımız sıra dışı romanı Bölge Bir’de, insanları birer ‘leş’ haline getiren bir salgının ardından çöken Amerikan toplumunu ele alır. Büyük ses getiren ve listeleri altüst etmekle kalmayıp edebiyat eleştirmenlerinden de tam not alan Yeraltı Demiryolu, yazara kurmaca dalında Pulitzer’i, Arthur C. Clarke Ödülü’nü ve Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandırdığı gibi Andrew Carnegie Madalyası’nı da getirmiş, tüm dünyada muazzam bir ilgi uyandırmıştır. Amerika tarihinde ‘yeraltı demiryolu,’ kuzeye kaçan kölelerin yol üzerinde barındıkları güvenli yerlerin tamamını kapsayan mecazi bir ifadedir; gelgelelim bu romanda tarihtekinden daha farklı bir görünüm kazanır ve olaylar onun etrafında gelişir. Whitehead, burada tarihsel gerçekleri fantastik unsurlarla harmanlamış ve sarsıcı olduğu kadar sürükleyici bir romana imza atmıştır. Yeraltı Demiryolu, bir kadının, onu yok etmeye kararlı dünyada verdiği ölüm kalım mücadelesini ta bugüne yansıyan adaletsizliklerin, insanlık suçlarının ışığında ele alır. Bu sarsıcı ve sorgulayıcı roman, NY Times’dan Amazon’a, Goodreads’e, NPR’a, The Wall Street Journal’a uzanan bir yelpazede yer alan tüm mecralar tarafından Yılın En İyi Kitapları arasında anılmıştır. Colson Whitehead’in bu metni, Amerika’nın temellerinde yatan insanlık suçlarını ele alma biçimi ve günümüz dünyasında halen çözülmemiş ayrımcılık, üstünlükçülük ve ırkçılık gibi meselelere bütünsel yaklaşımıyla da göz doldurmuştur.

New York Times, Harper’s, New Yorker gibi basın organlarında halen yazmakta olan Whitehead, çağdaş Amerikan edebiyatının özgün ve benzersiz seslerinden biridir ve New York’ta yaşamaktadır.

YAZARIN KİTAPLARI