Etgar Keret 1967 yılında Tel Aviv’de doğdu. Türkçede Nimrod Çıldırışları, Gazze Blues, Buzdolabının Üstündeki Kız, Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü, Kapı Birden Vuruldu ve Yedi Güzel Yıl isimli kitapları yayımlanan Keret, fantezi ve gerçeklik arasında gidip gelen, insancıl ve duygusal öyküleriyle tanınır. Kitapları pek çok dile çevrilmiş ve tüm dünyada büyük ilgi uyandırmıştır. Keret, 2010 yılında Fransa’da Ordre des Arts et des Lettres tarafından kültür sanat alanındaki sıradışı çalışmaları adına şövalyelik nişanı almıştır. Ülkemizde Bilekkesenler adıyla gösterilen ve oyuncu kadrosunda Tom Waits’in de yer aldığı Wristcutters’ın senaryosuna imza atan, ayrıca Cannes Film Festivali'nde ödül alan Jellyfish’in (Meduzot) yönetmen koltuğunda oturan bu çok yönlü yazar, Ortadoğu’nun en parlak yıldızı olarak niteleniyor.

Kitapları hâlihazırda 34 dilde 30 ülkede okunan Keret’in öykü ve makaleleri The New Yorker, Paris Review, Guardian, The New York Times, Tablet ve Haaretz gibi gazete ve dergilerde yayımlanmaktadır.

Kaybedenlerin sefalet ve asaletini, her daim yedekte bekleyenleri ve hayatın tüm ufak mucizelerini benzersiz bir mizahla sayfalara döken Keret, Miranda July'dan JOnathan Safran Foer'e varan geniş bir yelpazede yaratıcı faaliyetlerde bulunan sanatçı ve edebiyatçılarla gerçekleştirdiği sıra dışı projelerle de öne çıkmaktadır.