Irvine Welsh 1958 yılında İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğdu. Leith ve Muirhouse bölgelerinde büyüdü. 16 yaşında okulu bırakarak Londra’nın 'çağrısına' kulak verdi ve yeni yeşermekte olan punk hareketine katıldı. Londra’nın ardından Edinburgh’a geri döndü ve ara verdiği eğitimini tamamladı.

Büyük satış beklentileri olmaksızın yayımlanan Trainspotting, Welsh’i Britanya’da ve tüm dünyada üne kavuşturdu. Welsh’in eleştirmenlerden de tam not alan bu kült romanı, prestijli edebiyat ödülü Booker jürisinin bazı mensuplarını rencide ettiği gerekçesiyle adaylar listesinden çıkartılmış olmasıyla da bilinir. Roman, ünlü yönetmen Danny Boyle tarafından sinemaya aktarılmış ve sansasyonel etkisiyle doksanlı yıllara damgasını vurmuştur. Trainspotting, sinemanın yanı sıra tiyatroya da uyarlanmış ve ülkemizde de sahnelenmiştir. Trainspotting karakterlerinin ilerki hayatlarını konu alan Porno ise, benzersiz mizahı ve toplumsal eleştirileriyle doksanlı yılların sonunu konu alır. Welsh, toplumsal gerçekleri olanca doğallığı ile sunduğu romanları ile İskoçya'nın en önemli kalemlerinden biri sayılmaktadır.

Welsh, kısa film yönetmenliği ve prodüksiyonla da uğraşmaktadır.

Üç Kimyasal Roman (Stüdyo İmge, 2003) Büyük Şeflerin Yatak Odası Sırları (Say Yayınları, 2007) ve Tutkal (Say Yayınları, 2008) Türkçeye çevrilen eserlerinden bazılarıdır.