Tom Perrotta İronik, akıcı ve inceden inceye mizah yüklü anlatımıyla tanınan Tom Perrotta, 1961 doğumludur. Yale Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra bu okulda ve Harvard Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri vermiştir. The Washington Post gazetesince günümüzün “takibe alınması gereken” yazarlarından biri olarak gösterilmiş, Newsweek dergisince “Amerika’nın şimdiye dek en sıkı saklanmış edebi sırrı” olarak tanımlanmıştır. Tom Perrotta, sıradan insanların hayatlarından sıradışı kesitlere ve kırılma noktalarına odaklanarak kaleme aldığı romanlarıyla öne çıkar. Yer yer alaycı dili ve çarpıcı anlatım tarzının yanı sıra insancıl ve şefkatli duruşu ile eleştirmenlerin dikkatlerini üzerine çekmiştir.

Ülkemizde Aşk Bir Varmış Bir Yokmuş (Okuyanus, 2005) ismiyle yayınlanan Little Children romanıyla tanınan yazarın Türkçedeki diğer kitabı Yatak Odası Dersleridir. Bad Hair-Cut (öyküler), Lucky Winners, The Wishbones, Election ve Joe College, Türkçede henüz yayımlanmamış eserlerinden bazılarıdır. Little Children’dan uyarlanan senaryoyla Oscar’a aday gösterilen Perrotta’nın son romanı Kalanlar, kıyamet benzeri bir hadiseden sonra küçük bir Amerikan kasabasındaki hayatı konu alır. Kalanlar, senaryo yazarları arasında Perrotta’nın da yer aldığı ve Lost efsanesinin yaratıcılarından Damon Lindelof ’un üstlendiği bir projeyle HBO kanalı için televizyona uyarlanmıştır.

Kalanlar, yayımlandığı yıl Amazon’dan New York Times’a, The Washington Post’tan USA Today’e ve NPR’a varan yayın organlarının Yılın Kitapları listelerinde yer almıştır.

New Jersey doğumlu olan Perrotta, halen Boston’da yaşamaktadır.